win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 113

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ειμαι και εγω ενας χρηστης του stereostatika που αγορασα την τελευταια αναβαθμιση (6) που υποτιθεται οτι ενσωματωνε τους ευρωκωδικες. Βεβαια επειδη στη μπανανια που ζουμε η εφαρμογη πηγε ολιγον πισω, δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με το να ψαξω το τι κανει το προγραμμα, μεχρι που επεσα στο παρον θεμα αλλα και ενα αναλογο που ειχε ανοιξει στο michanikos.

    Η εκδοση 6.21 του προγραμματος δεν ειχε ευρωκωδικες σε καμια περιπτωση. Ειχαν προετεθει καποια κουμπακια (επιλογη κανονισμου ΕΚ, επιλογη q) αλλα αυτο που ετρεχε ηταν ΕΚΩΣ ΕΑΚ. Φυσικα δεν υπηρχε κανενα manual τεκμηριωσης. Μεταβλητες / ελεγχοι / αποτελεσματα δεδομενα / αναφορες σε εξισωσεις και παραγραφους των κανονισμων . Τιποτα που να αφορα τους ΕΚ. Καμια αναφορα σε κανονικοτητες και απαιτησεις ΕΚ8.

    Τον Σεπτεμβριο εκατσα και εκανα ενα γενικο περασμα του ΕΚ8 και επικοινωνησα με την εταιρια ζητωντας απαντησεις σε αρκετα συγκεκριμενα ερωτηματα, και ζητωντας τεκμηριωση. Η απαντηση που ελαβα απο την υποστηριξη ηταν "δε γνωριζω καλα τον ΕΚ8 μιληστε με τον κυριο Κωνσταντινιδη".
    Πραγματικα μιλησα μαζι του και μου ειπε οτι ετοιμαζεται η καινουργια εκδοση ΜΕ ευρωκωδικες αλλα και τεκμηριωση υπο την μορφη βιβλιου (!). Μου ειπε οτι φυσικα θα δωθει δωρεαν γιατι ανεφερα οτι ηδη ειχαμε πληρωσει για αναβαθμιση σε ΕΚ2-8 αλλα δεν ειχαμε τιποτα.

    Προχθες κατεβασα τελικα την εκδοση 7 beta. Καποια κραυγαλεα πραγματα εχουν διορθωθει (ελεγχοι κανονικοτητας, q) καποια αλλα οχι. Υπαρχουν παρα πολλα κενα και το προγραμμα συνεχιζει να στερειται τεκμηριωσης. δόθηκαν μονο καποια αποσπασματα ενος βιβλιου (!) Αλλα παλι καμια ουσιαστικη τεκμηριωση - υποστηριξη.

    Και φτανω στην ουσια :

    Εχω πληρωσει απο το Νοεμβριο του 2010, 1500ευρω για να αναβαθμισω σε ΕΚ2-8 και εχουμε φτασει στον Νοεμβριο του 2012 να ειμαι beta tester και να μην εχω ενα manual της προκοπης.
    Συμφωνω 100% με το χρηστη dn102 οτι εκανα ενα ατοκο δανειο 1500 ευρω στην εταιρια για ενα προιον που 2 χρονια μετα δεν εχω λαβει.
    Αρνουμαι να πληρωνω για να ειμαι beta tester και να μην εχω το εργαλειο για να κανω τη δουλεια μου.

    Νομιζω οτι πρεπει το θεμα να παρει λιγο μεγαλυτερη διασταση και να ενημερωθουν ενδεχομενως και καποια θεσμικα οργανα

    Περιμενω μια δημοσια τοποθετηση της εταιριας πανω στην ουσια του ζητηματος και παρακαλω τους διαχειριστες να οχλησουν την εταιρια προς τουτο

  2. Ευχαριστούν οι:


  3. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Νομίζω πώς αρχίζει να αποκτάει ενδιφέρον πλέον η συζήτηση.Συνάδελφε μόνο που κάνεις ένα λάθος.ΟΥΤΕ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΚΑΤΟΨΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ(ΣΕ ΌΨΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΌ).Για να μπορέσει να γίνει θα πρέπει να τρέξεις αρχικά ανάλυση με ισοδύναμη στατική μέθοδο η λεγόμενη Μεθοδος Οριζόντιας Φόρτισης.Ελέγχεις αν ικανοποιούνται τα κριτήρια κανονικότητας σε κάτοψη αν όχι λαμβάνεις (1+αu/α1)/2 Χ qoXKw.Ελέγχεις φυσικά άν ο τύπος του συστήματος σε χ και Υ είναι αυτός που έθεσες στην αρχή , αν όχι διορθώνεις και αλλάζει το q.Ένα λάθος εδώ που κάνει η beta είναι οτι άν έχεις 2όροφο κάνει το λάθος και το λαμβάνει αντεστραμμένο εκκρεμές στην ανάλυση ενώ δέν είναι αν η maxvd<0.3.Οπότε ούτε εδώ έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.Συνεπώς ας απαντησει η εταιρία να της κατεβάσω ένα ολόκληρο κείμενο.Βασικά το τελικό q που υπολογίζει τί είναι; εάν έχω διαφορετικό σύστημα σε κάθε διεύθυνση τί ακριβώς q βγάζει (προφανώς το δυσμενέστερο εκ των δύο, δεν διαφωνώ με αυτή τη λογική)

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 02:11 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:44 ----------

    ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΚΑΤΟΨΗ ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ

    ΕΛΕΓΧΩ ΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΗΣ ΔΥΣΚΑΜΨΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ ΤΩΝ ΟΡΟΦΩΝ( ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΕΑΚ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΕC ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ) ΓΙΑ ΜΑΖΕΣ 0,35 ΑΥΞΗΣΗ -0,5 ΜΕΙΩΣΗ, ΑΚΑΜΨΙΑ Κ 0,35 ΑΥΞΗΣΗ-0,5 ΜΕΙΩΣΗ.

    ΟΙ ΚΑΤΟΨΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΡΟΦΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΜΒΑΔΟΝ ΤΗΣ ΚΛΕΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΓΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ<5%
    ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΛΑΚΩΝ
    ΛΥΓΗΡΌΤΗΤΑ Lmax/Lmin <4.0
    ΣΤΑΤΙΚΕΣ ΕΚΚΕΝΤΡΟΤΗΤΕΣ eox,y<=0.30rx,y .Αυτό για να το βρέις θέλει να τρέξεις ανάλυση οριζόντιας φόρτισης και να έχεις θέσει και τα φορτία σου.

    Στη περίπτωση του στερεοστάτικα λογικά κάνεις 2 φορές ανάλυση, στη πρώτη ελέγχεις στις αναφορές τα αποτελέσματα τών ελέγχων, διορθώνεις και μετά τη ξανατρέχεις.Σε 17 ακριβώς παραδείγματα που δοκίμασα βγάζει λάθη η αναφορά.Αλλά όπως είπα μιλάμε απλά για την beta.Συνεπώς τέλη Νοεμβρίου 2012 δέν υπάρχει ακόμα κάτι έτοιμο για να μπορέσω να μιλήσω η ακόμα και να χαρώ.Όλες οι άλλες εταιρίες μιλάνε για pushover και ΚΑΝΕΠΕ και έχουν σχεδόν ολοκληρώσει όλες τίς "λεπτομέρειες" στούς ευρωκώδικες.Που να αρχίσω να μιλάω για συζευξη τοιχέιων ,δευτερεύοντα στοιχεία,ελεγχο συνάφειας κόμβων, έλεγχο διαφραγματικής λειτουργίας πλακών,οπλισμούς και μήκη αγκύρωσης, τοιχοπληρώσεις , κατακόρυφη σεισμική δράση,γεωμετρικούς περιορισμούς στοιχείων,τοπογραφική ενίσχυση,έλεγχος επιρροής φαινομένων 2ης τάξεως κτλ....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 21.11.2012 στις 02:53

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.
    Το μέλος Γιώργος__ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Λογικά και επειδή θέλω να είμαι καλόπιστος (αν και το να έχεις πληρώσει απο το 2010 για ευρωκώδικες και 2 χρόνια μετά να μην έχουν ενσωματωθεί οπως κατήγγειλε ο civ πώς να μη σε κανει τουλάχιστον επιφυλακτικό αν όχι δικαιολογημένα καχύποπτο) η εταιρία θα ενσωματώσει τους νέους κανονισμούς. Εμένα με ενόχλησε πάντως η λογική του ''η επιστροφή χρημάτων ήταν πριν 6 μήνες'' λες και το έφτιαξαν το πρόγραμμα μέχρι την ημερομηνία που υποσχέθηκαν ή λες και το ''αδίκημα'' (σχήμα λόγου) παραγράφεται. Έλεος δηλαδή.

    Ας απαντήσει η εταιρία υπεύθυνα και χωρίς βιογραφικά.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιώργος__ : 21.11.2012 στις 13:18

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς αυτό που μπορώ να πώ με βεβαιότητα είναι πως το πρόγραμμα πρέπει στη νέα έκδοση του να αλλάξει εντελώς φιλοσοφία.Δέν υπάρχει πλέον η προστασία στου ΕΑΚ για να μπορείς να απλοποιήσεις κάποια πράγματα.Ο EC8 έχει άλλη φιλοσοφία πλέον και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός στο τι κάνεις.Συνεπώς αρκετές απο τίς κλειδωμένες εντολές του προγράμματος θα πρέπε να ανοίγουν σιγά σιγά και το μενού να διαμορφωθεί με τέτοιο τρόπο που να εξυπηρετεί το χρήστη σε μία μελέτη με ευρωκώδικες.Η beta έκδοση δείχνει όπως ανέφερε και ο συνάδελφος CIV πως ουδεμία σχέση έχει πλέον η 6,21 με την 7,0 έκδοση.Φυσικά ούτε εγώ θα γίνω beta tester για να γλιτώσει η εταιρία χρήμα και κόπο και ούτε έχω σκοπό να είμαι ξανά στα τηλέφωνα μαζί τους.Καταλαβαίνω οτι έχουν έρθει σε δύσκολη θέση, πως οι καιροί είναι δύσκολοι και η αγορά δέν κινείται.Αλλα θέλω να ρωτήσω, εφόσον εμείς το καταλαβαίνουμε, εσείς πώς αποφασίσατε να μας δώσετε μία έκδοση που στερείται ουσιαστικής εφαρμογής ευρωκωδίκων;.Συνεπώς αγαπητέ κύριε Κωνσταντινίδη και pi-systems αποφασίσατε με μεγάλη ευκολία να μας δώσετε ένα προϊον που δέν έχει τη δυνατότητα να ανταποκριθεί, τουλάχιστον τα τελευταία 2 χρόνια, πάνω στούς ευρωκώδικες.Έστω οτι όλοι εμείς δέν σας καταλαβαίνουμε και πιέζουμε μία κατάσταση για να σας φέρουμε σε δύσκολη θέση, μπορείτε να μου πείτε τι κάνουν οι συνάδελφοι που εργάζονται η και ακόμα εκπονούν μελέτες στη Κύπρο;
    Φυσικά και θα νιώθετε θιγμένοι μ'αυτά που γράφω, αλλά σάν συνάδελφοι και εσείς στα μαθηματικά είσαστε πολύ καλοί.Συνεπώς το μόνο που μπορώ να πω σάν σχόλιο είναι πώς άν η αναβάθμιση κόστισε 1500 για κάθε μία άδεια, και με άγνωστο τον αριθμό των αδειών που πουλήσατε, σίγουρα βγαίνει ένα σημαντικό ποσό κέρδους για εσάς και ειδικά σε τέτοιους καιρούς.Αυτό δέιχνει οτι όλοι εμείς σας στηρίξαμε έστω και σάυτούς τούς δύσκολους καιρούς για να μπορέσουν και οι συνάδελφοι που δουλέυουν στην εταιρία σας να κρατήσουν τίς θέσεις τους.Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που σχεδόν ο κάθε μηχανικός έχει το δικό του στατικό πρόγραμμα.Άρα δέν σας φταίει η αγορά !!!! Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος χρήστης του στερεοστάτικα που να μήν έδειξε υπομονή απεναντι σας όλο αυτο το διάστημα που τέθηκε το συγκεκριμένο θέμα "απουσίας των Ευρωκωδίκων".Αλλα δέν μπορώ να καταλάβω το λόγο που θα πρέπει συνέχεια εμείς να δείχνουμε κατανόηση απέναντι σας, γνωρίζει η εταιρία το ρητό ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΑΙΟ;.Λυπάμαι για λογαριασμό σας πραγματικά γιατί το μόνο που κάνατε ήταν να μου αναρτήσετε το βιογραφικό του Κων/δη λές και εμείς στερούμαστε του δικαιώματος της άποψης επειδή δέν έχουμε συγγραφικό έργο η δέν αναπτύξαμε λογισμικό.Το μόνο καλό της κρίσης είναι οτι πλέον θα σας ελέγχουμε, δέν πρόκειται να επιτρέψω απο τη δίκη μου τη θέση και όσο μπορώ τέτοια φαινόμενα ξανά.

    Νομίζω πως αν έκανα κάτι αντίστοιχο και εγώ σε εσάς σίγουρα δεν θα είχαμε συνεργασία ξανά, αλλά πολύ περισσότερο θα διεκδικούσατε τα χρήματα που χάσατε πίσω με κάθε ένδικο μέσο.Στη περίπτωση αυτή όμως δέν θα το θεωρήσετε το ίδιο, προφανώς με αντιμετωπίζετε, και θα μιλήσω μόνο για εμένα. με τέτοιο τρόπο που μου δείχνετε οτι μου κάνατε και χάρη που μου πουλήστε το πρόγραμμα.

    Ας δούν όλοι λοιπόν την ημερομηνία ανάρτησης των σχολίων μου στο φόρουμ καθώς και απο πότε διατίθεται η έκδοση 6,21 ΜΕ ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΕΣ και ας δούνε τη σημερινή ημερομηνία.Νομίζω οτι το παρατραβήξατε, δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος μέσα στα 2 αυτά χρόνια που να μήν έχετε έτοιμη ακόμα έκδοση με ευρωκώδικες.

    Παρακαλώ λοιπόν και εγώ όλους τους συναδέλφους να δώσουν ιδιαίτερη προσοχή στο θέμα, όχι μόνο τούς χρήστες του συγκεκριμένου προγράμματος αλλά και όλους τούς υπόλοιπους να στηρίξουν προσπάθειες συναδέλφων για να αλλάξουμε μία κατάσταση που έχει καταντήσει "καρκίνος".Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη στάση της εταιρίας, δεν το περίμενα αυτο ποτέ απο μία εταιρία που έχει ένα καλό όνομα στην αγορά λογισμικών.

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 13:13 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 12:44 ----------

    Γιώργο θα ήθελα πολύ να ανεβάσω την ανακοίνωση που έστειλε η εταιρία σχετικα με τους ευρωκώδικες στο mail μου.Παρακαλώ κάποιον διαχειριστή να με ενημερώσει άν έχω κάποιο τέτοιο δικαίωμα και δέν θα δημιουργήσω πρόβλημα στο φόρουμ.

    Για να ολοκληρώσω τα λεγόμενα

    Ο Πρόεδρος της εταιρίας κράτησε το λόγο του για τη δωρεάν αναβάθμιση, ακόμα και η beta δείχνει ότι κάποια στιγμή θα βγεί και η τελική έκδοση.Το πρόβλημα μου Γιώργο ,για να απαντήσω σ'αυτο που έθεσες, είναι πώς δέν έχω καμία εμπιστοσύνη στην εταιρία για το αποτέλεσμα που θα βγεί και στο χρόνο που θα το πράξει.Συνεπώς έχω το δικαίωμα να φύγω και να αγοράσω απο κάποια άλλη εταιρία.Δεν μπρώ να βρώ που είναι το παράλογο του να ζητάω πίσω τα χρήματα που έδωσα για μία αναβάθμιση που ακόμα βγαίνει.Η έμμεση αποδοχή της εταιρίας οτι όντως δέν υπήρχαν ευρωκώδικες σε επίπεδο εκπόνησης μελέτης, δείχνει την αδυναμία της στο σχεδιασμό αναβάθμισης αντάξιας των άλλων στατικών προγραμμάτων.Συνεπώς είχε ένα εύλογο διάστημα 2 ετών, όχι να εισάγει τούς ευρωκώδικες στο πρόγραμμα , αλλά να βελτιώσει πράγματα.Αν ηκουβέντα γίνεται για το πότε η pi-systems θα βγάλει ευρωκώδικες χάσαμε την ουσία.Η ουσία είναι απλή "είπες εχω ερωκώδικες, το γράφεις και με μεγάλα γραμματα" είδα μετά απο 1 χρόνο οτι δέν έχεις τελικα γιατί τότε κάθισα να διαβάσω, ζητάω τα χρήματα πίσω ακόμα τα παίρνω.Φυσικά και άν ήθελα να κάνω τη δουλειά μου, υπήρχε και άλλος τροπος.Συνεπώς η εταιρία οφείλει να μου επιστρέψει το ποσόν της αγοράς διότι δέν επιθυμω να συνεχίσω άλλο στη pi-systems.Έδωσα μία εύλογη διορία για να καταφέρει να ολοκληρώσει το πρόγραμμα αλλα βλέπω οτι θα έχω πρόβλημα πλέον.Είναι επιλογή μου να φύγω και να πάω αλλού και να μου επιστραφεί στο ακέραιο το ποσόν της αναβάθμισης που πλήρωσα και δέν χρησιμοποίησα.

    Στο κάτω κάτω αν έλεγε οτι δέν έχει ευρωκώδικες δέν θα αγόραζα, θα περίμενα πότε θα έβγαζε ευρωκώδικες και άν έβλεπα οτι καθυστερούσε θα άλλαζα στατικό πρόγραμμα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 21.11.2012 στις 14:18

Παρόμοια θέματα

  1. Πωλείται: Πωλείται στατικό πρόγραμμα StereoSTATIKA
    Από το μέλος nino7 στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.03.2017, 16:25
  2. Φθηνότεροι οι Ευρωκώδικες
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.09.2013, 20:52
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ευρωκώδικες-pushover
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2013, 13:25
  4. Πωλείται: Πώληση ή ανταλλαγή του stereoSTATIKA Ver. 6.21
    Από το μέλος dn102 στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.12.2012, 00:01

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •